13 Nisan 2012 Cuma

Tracy Hogg ile emzik bırakma macerası :)


Evet, bu bölümde başlıktan da anlaşılacağı üzere Alp’in emzik bırakma günlüğünden birkaç satır karalayacağım. Daha önceki emzik sorunsalı ile ilgili yazdığım yazımın ardından Alp emzik olayını iyiden iyiye abartınca canım daha da sıkıldı. Sokakta, markette, evde, orda burada Alp’i gören insanların ‘’ a aaa ne ayıp sen hala emzik mi emiyorsun’’ demelerinden de artık fenalık geldi. Bu durumda Tracy sağ olsun evimizin uzman bebek bakıcısı oldu artık bizden biri. Ondan tracy diye bahsediyoruz, bizim Tracy canım… :) neyse.. Hikayeye başlayayım. 
 
Dün gittiğimiz dost ziyaretinden dönerken Alp’in emziklerini arabaya binme esnasında elinden düşürdüğünü fark ettiğimizde artık çok geçti. Alp’in klasik bir durumu vardır. Araba koltuğuna oturur, benden memesini ister sonrasında ki birkaç saniye içinde de uykuya dalar. Yine aynı sahne yaşandığında Alp meme yok annecim sen büyüdün artık dedim. Tabi ki anlamadı. Ağladı, çok fena ağladı. Söylendi memme, memme, memme bir an hiç susmayacak sandım. Dikkatini başka başka yönlere çekme çabaları da çare olmadı. Alp evin kapısından girene dek ağladı. Eve girdiğimiz de emzik vermedim. Tracy’e bi soralım dedim ve doğru kitaba. Biraz okuduktan sonra yönlendirmeleri ile hareket etmeye başladım. Alp’i uykuya yatırırken ağzına emziğini verdim. Normalde tek emzikle uyumaz, başka meme yok Alp bulamadım dedim ve iki eline de minik arabalarını verdim. Sakinleşti. Daha ben uyumamıştım ki baktım uyuyup kalmış. Sonra derin uykuya geçmesini bekledim ve ağzından emziğini aldım. Gece boyunca da vermedim. Normal de Alp geceleri emziği ağzından düştüğünde sık sık uyanırdı. İnanılmaz ama sadece bir kez uyandı. Pışpışladım ve arkasını dönüp uyudu. 

Geceyi bu şekilde az sorunla atlatan anne ne yapar tabiki gündüz uykusunda da bunu uygulamaya karar verir. Yine Alp uykuya dalmadan önce emziğini eline verdim uykuya dalınca da ağzından aldım. 2,5 saat uyudu ve uyanmadı! Bu arada kaybolma ihtimalini bile düşünmeden yedek tüm emziklerini gerçekten de çöpe attım. Bunu Alp’e de gösterdim. Memme gitti dedi durdu tüm gün :) Bu gece emziği vermeden uykuya dalmasını deneyeceğim. Tracy ilk 3 gün zor geçer sonrasında unutur dedi kendisine güvenim sonsuz  :) şaka bi tarafa gerçekten anladım ki emziğe bağımlı olan Alp değil aslında benmişim. Ben hep garanti olarak, susturucu olarak yanımda taşıdığımdan dolayı Alp bağımlı hale gelmiş. Aslında onu ben böyle yapmışım. Kolaylık sağladığı için kendimi iyi hissettirmiş emzikler bana. Bu gerçekle yüzleştim ve Alp’e yeni uyku düzeni içinden emziği tamamen çıkartabilmesi için yardımcı oluyorum sadece. Başaracak gibi. Bugün gün içinde birkaç kez sordu ama onlar gittiler, sen artık büyüdün dediğimde diretmedi, ısrar etmedi.

Bakalım gecemiz, ve takip eden diğer geceler nasıl geçecek…

Yazacağım….

1 yorum:

Yonca Demirel dedi ki...

Merhabalar,
Ben de bloger annelerdenim.
Tracy Hogg ile emzik bırakma maceranızı çok beğendim.
Benim de kendi blogumda (www.yoncademirel.blogspot.com)Tracy Hogg sen rahat uyu başlıklı makaleyi okumanızı tavsiye ederim.
Sevgiler
Melisa

Yorum Gönder

Takip Ettiklerim

Popular Posts

En Son Okuduklarımdan

  • Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler
  • Çocuk Davranışlarındaki Korkuyu Tanımak ve Baş Etmek
  • Çocuğunuz Sizden Ne Bekliyor?
  • Bebeklikten Çocukluğa Geçiş
  • Küçük Mucizeler Dükkanı
  • Limon Ağacı

Blogger Anneler

Bu blogda yayınlanan yazı,fotoğraf ve videoların tüm hakları saklıdır.Bu yazı,fotoğraf ve videolardan alıntı yapılması ya da ismimin yazılı,görsel ya da elektronik ortamda kullanılması halinde yetkili Türk mahkemeleri aracılığıyla hukuki işlem yapılacaktır.

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Blogger tarafından desteklenmektedir.
 

Blog Template by BloggerCandy.com